top of page

BKCI indeksinde ve Yeni Doçentlik Kriterlerine Uygun Uluslararası Kitap Bölümü

logo.jpg

BKCI indeksinde Ekim 2024 Kitap Bölümü Çağrısı

09.08.2023 ve 24.08.2023 tarihinde Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK) tarafından uygulanan yeni Doçentlik Kritleri

1) 09.08.2023 tarihli kararla yayınlanan kitabın tüm bölümlerinin başvurulan doçentlik bilim alanı ile ilgili olması zorunlu kılınmıştır.

2) 09.08.2023 tarihli kararla kitap bölümlerinin puanlanabilmesi için “YÖKSİS Veri tabanına kayıtlı olan  Prof. Dr., Doç. Dr. veya Dr. Öğr. Üyesi ünvanlı öğretim üyelerinin editör olduğu kitap kabul edilir" zorunlu kılınmıştır.

3) Yayınlanan kitapta yazara ait sadece bir kitap bölümü puanlandırılır.

Puanlama:

a- BKCI Kapsamında Kitap (20 Puan)

b- BKCI Kapsamında Kitapta Bölüm (10 Puan)

c- Diğer Uluslararası/Ulusal Kitap (5 Puan)

d- Diğer Uluslararası/Ulusal Kitapta Bölüm (3 Puan)

Not: Diğer Uluslararası/Ulusal Kitap (c-bendi) ve Diğer Uluslararası/Ulusal Kitapta Bölüm (d-bendi) çerçevesinde toplamda en fazla 5 puan alınabilmektedir.

Öneriler

Kitap bölümü yayınlama talebinde bulunan yazarlar önerilerimiz ve tavsiyelerimiz şu şekildedir:

1- BKCI kapsamında Türkiye'de birkaç Üniversite yayınevi haricinde herhangi bir yayınevi bu şartı sağlamamaktadır.

2- BKCI/Diğer Uluslararası/Ulusal Kitap kapsamında yayınlamak istediğiniz kitap bölümü, ilgili kitapta yer alan diğer bölümlerin bilim alanları ile aynı bilim alanında olması gereklidir. Aksi taktirde kitap bölümünüz geçersiz sayılır.

3-Diğer Uluslararası/Ulusal Kitap kapsamında kitap bölümü yayınlatmak yerine çalışmanızı biraz daha genişleterek (35-50 sayfa) kitap olarak yayınlatmanız sizin için daha avantajlıdır. Bu şekilde puanlama olarak 5 Puan alabilme imkanına sahip olursunuz ve bilim alanı kuralına takılmadan puan geçerliliğiniz oluşur. 

BKCI Kapsamında Kitap/Kitap Bölümü Yayınlama

All Sciences Academy ve Yurt Dışından BKCI kapsamında yer alan yayınevi arasında anlaşmamız kapsamında sadece Tüm alanlarda ile ilgili İngilizce Kitap veya kitap bölümlerinizi yayınlayabilmekteyiz.

Not: BKCI kapsamında Kitap basımından 20 Puan, Kitap Bölümü basımından en fazla 10 puan alınabilmektedir. Kitap bölümü basımında ilgili kitapta yer alan diğer bölümlerin bilim alanları ile aynı bilim alanında olması gereklidir.

Kitap bölümü Göndermek isteyen hocalarımızın bilim alanı için önceden bizimle iletişime geçmesi gerekmektedir.

Kitap Bölümü Gönderimi ve Gerekli Belgeler

Aşağıda belirtilen içerik ve tür halinde toplam 4 dosya halinde hazırlanan çalışma allsciencesacademybooks@gmail.com mail adresine tek seferde gönderilmelidir. Gerekli belgeler şu şekildedir:

1. Çalışma Tam Metni

(Word halinde hazırlanacak tam metinler belirtilen tam metin yazım kuralları ve şablonuna uygun olarak hazırlanmalıdır. Yazım kuralları dökümanını aşağıda bulabilirsiniz.)

2. Kayıt Formu

(Birden fazla yazarlı çalışmalarda sorumlu yazar mutlaka belirtilmelidir. Unvan, isim, kurum, orcid id gibi alanların hiçbirisi boş bırakılmamalıdır.)

3. Telif Devri ve Sözleşme

Bu dosya önce bilgisayardan çıktı olarak alınmalı ve mutlaka ıslak imzalı şekilde taratılarak gönderilmelidir. 

4. İntihal Raporu

(İntihal raporu ithenticate, turnitin ya da intihal.net’ten alınabilir ve kaynakça hariç en fazla yüzde 10 olması beklenmektedir. Tezden üretilen ve başlığa verilen dipnotla çalışmanın tezden üretildiği belirtilen çalışmalarda bu oran aşılabilir.)

Süreç ve Ücret bilgileri

1- Gönderime gerçekleştirilen kitap bölümleri ilk olarak intihal kontrolü yapılır.

 

2- Gerekli intihal oranı sağlandı ise bilim alan uygunluğu ve için editör onayına sunulmaktadır.

 

3- Editör onayından geçmeyen bölümler red edilir. Editör onayı sonrası hakem değerlendirmesine sunulur.

 

4- Hakem raporları çerçevesinde yazarlardan düzeltme talep edilir.

 

5-Revizyon sonrası gönderilen çalışma tekrar hakem değerlendirmesine sunulur. Hakem kararına göre red ve kabul verilmektedir.

6- İlgili süreç 1 hafta içinde tamamlanmaktadır.

7-Her kitap ISBN numaralı ve doi'li olarak basımı gerçekleşecektir.

1. Süreç

Editör onayı ve hakem kabulleri sonrası ödeme bilgileri paylaşılır ve kitap bölümü basımı için ödenmesi gereken tutar KDV dahil 15.000TL'dir.

​Editör onayı ve hakem kabulleri sonrası ödeme bilgileri paylaşılır ve kitap basımı için ödenmesi gereken tutar KDV dahil 150.000TL'dir.

2. Ödeme

İletişim

Daha fazla bilgi almak için allsciencesacademybooks@gmail.com adresine mail yoluyla veya +905518696546 iletişim numarası ile detaylı bilgi alabilirler. 

Not: Mail ve Whatsapp yoluyla daha hızlı geri dönüş alabilirsiniz.

bottom of page